پرتیراژترین روزنامه کانادا: رضا پهلوی:من سرمایه ای سیاسی دارم و این را پیشکش اتحاد گروه های مختلف ایرانی خواهم کرد!

او فرزند آخرین شاه ایران است، اما اکنون سخنگوی سازمان سیاسی جدیدی است که تلاش می کند ایرانیان مخالف رژیم را متحد کند.

شاهزاده در کانادا

او تلاش می کند حمایت کشورهای غربی را از تلاش های دمکراسی طلبانه و مقاومت مدنی در داخل کشور، بدست آورد.

رژیم مشغول برگزاری انتخابات چهادهم ماه ژون در ایران است، اما رضا پهلوی، کمپینی را عرضه می کند که ارسال برگه های رای به سفارت خانه ها و دفتر سازمان ملل در ایران، تبلیغ می کند، رضا پهلوی استدلال می کند که یک روز اعتصاب، رژیم را سرنگون خواهد کرد.

نقش رضا پهلوی، سخنگویی شورای ملی ایران است، گروهی که تلاش می کند مخالفان رژیم را برای برگزاری انتخاباتی آزاد در ایران، متحد کند.
ولیعهد سابق ایران، وقتی هفده ساله بوده ایران را ترک کرده است، او اکنون پنجاه و دو ساله است و فروتنانه می گوید که برایش شاه بودن مهم نیست و تاکید می کند که اکنون این مساله، مهم نیست.

روش سختگیرانه پدر او باعث انقلاب دانسته شده و مورد انتقاد بوده است؛ اما اکنون، رضا پهلوی می گوید او سرمایه ای سیاسی دارد و از آن سرمایه برای ایجاد اتحاد ایرانیان مخالف رژیم، بهره خواهد جست.

او در بازدید خود از کانادا، پیامی را برای کشورهای غربی، که از رژیم تهران که در پی سلاح اتمی و حامی تروریسم، در هراس هستند، به همراه داشت؛ استراتژی بهتری از دخالت نظامی در ایران: از مخالفان رژیم حمایت کنید تا دمکراسی را جایگزین این رژیم کنند.

رضا پهلوی در مصاحبه خود گفت: ما باور داریم که جایگزین شدن رژیم کنونی با یک رژیم دمکراتیک، بسیاری از مسایل و دغدفه های غرب را یکجا از بین خواهد برد، چه برنامه اتمی ایران باشد، و چه تروریسم و چه گسترش ایدئولوژی بنیادگرایانه، و بسیاری از موارد دیگر.

او استدلال می کند که کشورهای دمکراتیک، باید حمایت بیشتری را از مخالفین رژیم ایران، چه داخل و چه خارج از ایران، به عمل آوردند، کمپین مقاومت مدنی برای رسیدن به انتخابات آزاد در ایران، رژیم ایران را عوض خواهد کرد.

او می گوید: هیچگاه گفتگوی رسمی بین المللی با فعالین سیاسی ایرانی مخالف رژیم صورت نگرفته و هیچگاه هیچ سیگنال و علامتی به ایرانیان مخالف رژیم، مبنی بر تنها نبودن آنها، دادنه نشده است.

او می گوید: تحریم ها باید هوشمندانه تر باشند و با حمایت از ایرانیان به منظور تغییر رژیم از داخل؛ همراه باشد.

رضا پهلوی تاکید کرد که بعد از قطع رابطه با دیپلماتیک با رژیم ایران در سال گذشته، اکنون دولت کانادا، تلاش می کند با ایرانیان مخالف رژیم، ارتباط برقرار کند و زمینه ارتباط آنها با یکدیگر را فراهم نماید.
رضا پهلوی می گوید: بر این باورم که این عمل، می تواند به مانند یک الگو برای دیگر کشورها دراید و به زودی، دیگر کشورها، چه در اروپا و چه در جای دیگری، خواهد گفت که ما نیز باید چنین کنیم. نمی شود از مردم توقع معجزه داشت که بر این غول که در خیابان به طرف سر آنها تیراندازی می کند، فائق آیند، اما هیچ حمایتی از آنها نشود.
در غیر اینصورت، مردم را به قفس شیر درنده انداخته ایم، و بدون اینکه هیچ وسیله دفاعی به آنها داده شده باشد، در چنین شرایطی، چه توقعی می توان داشت؟

اما رضا پهلوی استدلال می کند که مقاومت مدنی صلح آمیز می تواند کارگر واقع شود. او گفت: هرچند که کاملا نیز بدون هزینه برای مردم ایران نخواهد بود. مخالفین نه تنها باید اهداف خود را معرفی کنند، بلکه باید بگویند که چگونه این تغییرات را باید به اجرا درآورد. با برنامه هایی برای مصالحه ملی، کسانی که داخل نظام اداری رژیم هستند، این احساس را نخواهد داشت که در صورت سرنگونی رژیم، آنها بیکار خواهند شد و یا مورد تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت. و کنش کارگران، که بخشی از استراتژی ما است، باعث می شود که تغییر را به ایران بیاوریم.

رضا پهلوی گفت: بر این باورم که اعتصاب سازمان دهی شده کارگران در ابعاد گسترده، در نهایت رژیم را ناتوان خواهد کرد و باعث سقوط رژیم از داخل خواهد شد. او سپس اضافه کرد، آیا این رژیم به صورت داوطلبانه قدرت را به مردم واگذار خواهد کرد؟ جواب نه است!ما هیچ چاره ای نداریم جز اینکه با سرنگون کردن این رژیم، بر آن پیروز شویم، و نکته اصلی، روش این کار است.

شورای ملی ایران که مرکزش در پاریس است و آقای پهلوی آنرا نمایندگی می کند، اولین گروه مخالفین نیستند که هدف براندازی رژیم را دنبال کرده اند، آقای پرفسور حسن هوشنگ یاری می گوید، گروه های بسیاری بوده اند، و این شورا یک تلاش است که هنوز در دوران نوزادی است، تا جمهوری خواهان، محافظه کاران و طرفداران نظام پادشاهی و گروه های چپ به زیر یک چتر قرار گیرند.

پرفسور یاری اضافه می گوید: رضا پهلوی، پسر آخرین شاه ایران، محمد رضا پهلوی است، حکومت سختگیرانه پدر او و سیستم اطلاعاتی ساواک، برای چند دهه، به صورت گسترده ای مورد انتقاد بوده اند، چرا که اعمال سختگیرانه آنها، جرقه انقلاب اسلامی را زده است. همه ایرانیان مخالف، آقای رضا پهلوی را به عنوان سخنگوی این حرکت دمکراتیک نمی خواهند، اما زمانه تغییر کرده و اعمال رژیم اسلامی، نظر بسیاری را عوض کرده است، و خود آقای رضا پهلوی نیز قبول کرده که پدر او اشتباهاتی را مرتکب شده است. و اکنون اتفاقات زمان شاه، به نوعی ، «نوستالژی»هستند

آقای پهلوی گفت: این مشخص نیست که آیا روزی من شاه خواهم بود یا نه، این انتخابی است که باید توسط مردم ایران انجام شود. تا زمانی که نوع نظام آینده، سکولار دمکراسی باشد، نوع حکومت که آیا جمهوری یا پادشاهی باشد، دیگر اهمیتی ندارد؛ و من فکرم را وقف این مساله نمی کنم.

رضا پهلوی گفت: اکنون من بر این باورم که من می توانم نقشی داشته باشم، و احتمالا نیز نقشی را بازی خواهم کرد، و نقش امروز من، کاملا مشخص است، من یک سرمایه سیاسی دارم، چرا که بسیاری از ایرانیان مرا می شناسند، و من این سرمایه را پیشکش اتحاد گروه های مختلف ایرانی خواهم کرد، تا بتوانم بین تمامی گروه های سیاسی ایرانی، یک اتحاد به وجود بیاورم. اتحادی هر چه بیشتر، بین تمامی گروه هایی که به مردم سالاری معتقدند، فارغ از اینکه دیدگاه سیاسی این گروه های سیاسی ، چیست.
________________________
http://www.theglobeandmail.com/news/national/late-iranian-shahs-son-seeks-to-unite-dissident-ex-pats/article12304799/

Late Iranian shah’s son seeks to unite dissident ex-pats

http://www.theglobeandmail.com

Reza Pahlavi pushes strike action, campaigns abroad for fair elections in a homeland hehasn’t seen since 1979
Advertisements

پاسخی بگذارید

Please log in using one of these methods to post your comment:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: